Ana Sayfa / ÇEVRE / Çevre örgütlerinden Akdeniz için çağrı

Çevre örgütlerinden Akdeniz için çağrı

Akdeniz Bölgesi’ndeki çevre sorunlarına dikkati çeken örgütler, bölgenin bir bütünen tüketildiğini belirterek yetkililere çağrıda bulundu. 
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) ile Türkiye Ormancılar Derneği ve Türkiye Çevre Platformu, Akdeniz Bölgesi’ndeki çevre sorunlarına dikkati çekmek için Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Akdeniz’in hem karasal hem de denizsel olarak tüketildiğine işaret edilerek, yetkiler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerine duyarlılık çağrısı yapıldı.
‘KURAKLIK TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA’
Açıklamada ilk olarak konuşan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Ortak sekreteri Sabahat Aslan, Akdeniz Bölgesi’nin tehdit altında olduğunu belirtti. Aslan, “Akdeniz’in kara ve deniz bölgeleri kıyılarımızda dâhil olmak üzere hızlı nüfus artışı kentsel ve sanayinin altyapı yetersizlikleri,  çöp ve plastik atıkları, orman yangınları, taş ve maden ocakları, termik santraller ve Akkuyu nükleer santrali, biyoçeşitliliğin kaybı, Suriye’den yayılan petrolün yaratmış olduğu kirlilik gibi nedenlerden kuraklık tehdidi ile karşı karşıya” dedi.
‘TEHDİTLERİN AZALTILMASI GEREKİR’
Akdeniz de kirliliğin önlenmesi ve biyoçeşitliliğin korunması için tehditlerin azaltılması gerektiğini belirten Aslan, Türkiye’nin Akdeniz’i kurtarması için öncülük yapası gerektiğini söyleyerek, “Bunun için başta merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin, meslek odalarının, Sivil toplum örgütlerinin hareket etmesi için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.
‘TESİSLERİN ÖNÜ AÇILDI’
Daha sonra açıklamalarda bulunan Türkiye Ormancılar Derneği ve Türkiye Çevre Platformu sözcüsü Suna Kılıçcı ise Orman Kanunu maddelerinin uygulanması hakkında konuştu. Kılıçcı, “Anayasamıza göre ormanlarımız kamu yararı dışında irtifak hakkına konu edilemez. Ancak zorunluluk olması ve kamu yararı bulunması halinde, ormanlardan ormancılık dışı uygulamalara izinler verilebilmektedir” dedi. Orman Kanunu’nda yapılan yeni değişiklikle birlikte Azot, argon ve oksijen gazlarının kullanıldığı hava ayrıştırma tesisleri, Aile Sağlığı Merkezi, Adli Hizmet Tesisleri, Ceza İnfaz Kurumu Tesisleri ile Konaklamalı Spor Tesisleri’nin ormanlarda inşa edilmesinin önü açılmıştır” diye konuştu.(MA)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezitli Belediyesi, antik liman için harekete geçiyor

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, meclis toplantısında, üyelere Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Aratos’un anıt mezarı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir