Ana Sayfa / HABERLER / Büyükşehir müzisyenleri yalnız bırakmadı

Büyükşehir müzisyenleri yalnız bırakmadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, salgının Türkiye’de görüldüğü Mart 2020’den bu yana pandemi kurallarını gözeterek düzenlediği 402 konserde 1252 yerel müzisyene 1 milyon 300 bin liraya yakın maddi destek sağladı. Müzik hiç susmasın diye müzisyenlere katkı sağlayan Büyükşehir, ‘yeni normalleşme’ sürecinde düzenlediği sosyal mesafeli konserlerle bu desteklerini sürdürüyor.

Müzisyenler, ‘yeni normalleşme’ sürecinde merkezi yönetimin kendileriyle ilgili herhangi bir olumlu adım atmamasına ülke çapında tepki gösterdi. Bir tepki de Mersinli müzisyenlerden geldi. Müzisyen Haluk Şaş, “Devletin bu konuda göstermiş olduğu hiçbir adım bize fayda sağlamadı” dedi. Mersin’de Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı desteklerle müzisyenlerin ayakta kalabildiğini vurgulayan Şaş, “Başkanımız Vahap Seçer tüm müzisyenlerin babası gibi oldu. Bu konuda çok yardımını gördük” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, salgının Türkiye’de de görülmeye başladığı Mart 2020’den bu yana, pandemi kurallarını da gözeterek düzenlediği sosyal mesafeli 402 konserde yerel müzisyenlere toplam 1 milyon 279 bin lira destek sağladı. Müzik hiç susmasın diye sanatçılara destek sağlayan Büyükşehir, bu süreçte düzenlediği konserlerde 1252 yerel müzisyenin dinleyiciyle buluşmasını sağlayarak hem maddi hem de manevi olarak ayakta kalmasına imkan sundu.

‘Yeni normalleşme’ adımlarında ‘müzisyenin’ adı yine yoktu

Pandeminin başından bu yana alınan pek çok tedbir kararı, müzisyenlerin de zor günler yaşamasına neden oldu. Sahne aldıkları mekanların kapalı olması nedeniyle sıkıntılar yaşayan onlarca müzisyen evine ekmek götüremediği için büyük ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Son olarak Haziran ayı için açıklanan yeni normalleşme ve esnetilen uygulama sürecinde de müzisyenler için bir adım atılmadı. Mekanların, saat 21.00’de kapanacağının açıklanması, müzisyenleri yeterince tatmin etmedi. Çok sayıda müzisyen alınan kararlara sosyal medya üzerinden tepki gösterdi ve hükümetin açıkladığı kararları eleştirdi.(mersinburada)

 

PAYLAŞIN

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Koronadan 57 kişi hayatını kaybetti

Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 57 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 143 yeni vaka ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir