Ana Sayfa / mersin burada / Mersin’de Çocuk Ağı Girişimi kuruldu

Mersin’de Çocuk Ağı Girişimi kuruldu

Mersin’de çocuk istismarına karşı Çocuk Ağı Girişimi ağı kuruldu. Girişim Sözcüsü Volkan Gültekin, istismar konusunda uzmanlaştırılmış ihtisas mahkemelerinin kurulması gerektiğini söyledi.

Mersin’de çocuk istismarına karşı yeni bir platform kuruldu. Bir grup aktivistin bir araya geldiği Mersin Çocuk Ağı Girişimi, Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptıkları basın açıklamasıyla kuruluşunu ilan etti. Girişim adına açıklama yapan Volkan Gültekin,  Türkiye’de yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.
ÇOCUK İSTİSMARI VERİLERİ 
Türkiye’nin 1990’da imzaladığı Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin çocukların yaşamlarında yeterince yer almadığı belirten Gültekin, çocuk istismarı konusunda erişilebilen istatistiki verilerin kısıtlı ve tam olarak gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Gültekin, “Kayıtlara giren verilere göre son 16 yılda 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. Cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara yönelik işlendi ve çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünyada 3. Sırada yer aldı. Yılda ortalama 8 bin çocuk cinsel istismara uğruyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2015’te ortalama 17 bin istismar davası açılmış ve bu davaların yüzde 45’i mahkumiyetle sonuçlanmamış. MEB verilerine göre ülkede çocuk yaşta evlilik ve nişanlılık gibi sebeplerle zorunlu eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97.4’ü kız öğrencilerdir. Kayıtlı 2017 verilerine göre savaş, zorunlu göç gibi sebeplerle Türkiye’ye yerleşen yaklaşık 850 bin çocuk vardır, 380 bini okula gidememektedir. Bu çocukların yaşam koşulları onları her türlü istismara açık hale getirmektedir” dedi.
‘ÇOCUKLARI KORUMAK HERKESİN SORUMLULUĞUDUR’
Çocukların yaşamın her alanında istismara maruz bırakıldığını belirten Gültekin, bu doğrultuda önleyici müdahale ve tedbirlerin almasının esas olduğunu dile getirdi. “Bütün bunlara rağmen Türkiye’de görülen çocuk istismarı davalarında istismarı gerçekleştirenler ellerini kollarını sallayarak tahliye ya da beraat ettirilmektedir” diyen Gültekin, “Mevcut sistemde yargılama süreçleri çok uzun ve olay çocuklara tekrar tekrar anlattırılıyor. Yargılama süreci uzadıkça çocuğa sunulacak destek mekanizmalarının çocuğu iyileştirmesi güçleşiyor. Çocukları korumak herkesin sorumluluğundadır” diye konuştu.
‘GELECEK ÇOCUKLARIN ELLERİNDE’
Mersin Çocuk Ağı Girişimi olarak öncelikle istismar konusunda uzmanlaştırılmış ihtisas mahkemelerinin kurulmasını isteyen Gültekin, devletin bu doğrultuda koruyucu ve önleyici sosyal hizmetlerin tesisini sağlamasını, çocukların kendilerini korumalarına yönelik eğitim politikalarının oluşturulmasını ve konuyla ilgili eğitici yayınların zorunlu yayın haline getirilmesini talep etti. Gültekin, “Gelecek çocukların ellerinde yeşerecek ve güzelleşecek. Bizler bu düşünceyle geleceği korumak için bir araya gelen insanlarız ve çocukları koruyamayan bu mevcut sistemin yakasını bırakmayacağız” ifadelerini kullandı. Açıklama, alkışlarla son buldu.  (medyamed)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mersin’de gıda seferberliği!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 11 Mart’tan bu yana etkilerini gösteren Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik olarak darda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir